Хто знає значення слова спорт?

Можливо, ніхто жодного разу не замислювався про значення цього слова, хоча вживаємо його в розмовах, бачимо на рекламних щитах або чуємо по радіо кілька десятків разів на день. А що воно означає – це цікаве питання?

Слово «спорт» – це запозичене слово з англійської мови «disport», далі в вільному скороченні просто «sport» та позначає гру або дозвілля організоване за певними правилами, з метою зіставлення фізичних або інтелектуальних можливостей людини.

По-простому – це змагання з самого початку за встановленими правилами. Практично на будь-яку букву алфавіту можна знайти назву якогось виду спорту і не одну. Сьогодні пропоную поговорити про активні види спорту. А що ж це таке – активні види спорту?

Перше, що спадає на думку – це біг, футбол, волейбол, баскетбол, теніс і досить модні на сьогодні напрямки або точніше різновиди – Sreetboll, Crossfit, Street workout, і це далеко не увесь список. Надалі ми поговоримо про кожного і детально розберемо їх особливості, а зараз я хочу поставити акцент на те, що їх усіх об’єднує.

Будь-який вид спорту має свої особливості і вимагає певної інфраструктури і снарядів для заняття тим чи іншим видом спорту. Існує ціла індустрія, пов’язана з виробництвом, просуванням, обслуговуванням спортивних товарів і послуг. Це тренажери, снаряди, одяг, взуття і, звичайно ж, місце занять. І ось ми прийшли до того, що все об’єднує – це місце проведення занять!

Неважливо, яке спортивне змагання буде проводитися, місце повинно бути облаштовано за відповідними правилами, я не буду перераховувати всі, так як їх дуже багато, а підкреслю найголовніше правило – це безпека.

Безпека повинна бути у всьому, не тільки інвентар повинен бути травмобезпечним, а й місце проведення і навіть підлога, по якій ходять або змагаються спортсмени. Підлогових покриттів, призначених для занять спортом, існує дуже багато, і кожне відповідає певним напрямкам та вимогам. Визначимо деякі з цих вимог.

Головне, як я вже говорив – це безпека, покриття повинне відповідати всім міжнародним нормам і сертифікатам. Основний – це сертифікат відповідності ISO9001, а далі специфіка по кожному виду спорту, наприклад: якщо баскетбол або теніс – це відскік м’яча, якщо важка атлетика – зносостійкість покриття і так далі.

Якщо з покриттям для внутрішніх приміщень більш менш зрозуміло, то як йдуть справи з облаштуванням вуличних майданчиків, які варіанти рішень покриттів існують сьогодні?

Давайте зануримося в минуле спорту. Кожен знає або хоч раз чув словосполучення «Олімпійські ігри», так ось, вже в той час організатори займалися удосконаленням зон для змагань. Наприклад, на Олімпіаді в Афінах в 1896 році для влаштування бігових доріжок використовували суміш глини і піску, що забезпечувало на той час задовільні умови для змагання бігунів, але, правда тільки в суху погоду. Ви уявляєте, що відбувалося з таким покриттям після дощу, і як це впливало на результати спортсменів, які змагалися, в країнах з більш вологим кліматом? Все повинно бути стандартизовано.

Далі у 1903 році було розроблено асфальтне покриття, але через тверду поверхню воно не прижилося, так як негативно впливало на опорно-руховий апарат людини.

Було ще багато експериментів, я ще зі свого дитинства пам’ятаю покриття з асфальту на волейбольних і баскетбольних майданчиках, відсів крихти черепиці або червоної цегли на бігових доріжках. Природно асфальт не травмобезпечний, і після падінь могли бути сумні наслідки, а ось за біговими доріжками, через те, що проблема дренажу так повністю і не була вирішена, був потрібен постійний догляд, що тягнуло за собою додаткові витрати.

Звичайно ж технології не стоять на місці і в епоху електрокарів, дронів, смарт-годинників і т.д. прийшли і нові розробки покриттів для різних видів спорту.

Сучасні синтетичні покриття не тільки відповідають специфіці з виду спорту та сертифіковані міжнародним сертифікатом якості, вони довговічні, зносостійкі, стабільні при різних погодних умовах, практично не вимагають догляду, але, та напевно одне з найбільш позитивних моментів – це дбайливе ставлення до навколишнього середовища. Так-так, адже сучасні синтетичні спортивні покриття виробляються з вторсировини! На даний час автомобільні покришки, які раніше спалювали або в кращому випадку накопичувалися в цілі гори сміття, переробляються. Покришки або інші гумові вироби дроблять на гранули.

Отриману крихту замішують в спеціальному обладнанні з додаванням сполучного на основі поліуретану, барвника для отримання потрібного кольору і заливають майданчики призначені для того чи іншого виду спорту. У деталі і тонкощі виробництва поки вдаватися не будемо, адже в кожній справі є свої нюанси.

Хочу відзначити головний результат, одержане покриття є практично універсальним для будь-якого виду спорту, відрізняється тільки пружністю і товщиною. У момент укладання ми можемо, за допомогою кольору, виділяти ігрові зони, після того як покриття набрало міцність можна наносити розмітку, яка не стирається дуже довгий час. Хочу повторитися, що ще одна важлива особливість – це те, що воно практично не вимагає догляду і навіть після того, як покриття забруднилося, воно дуже легко очищається звичайним поливом водою зі шланга або після дощу, і набуває вигляду свіжопокладеного, а через свої дренажні особливості стає сухим і придатним до комфортної експлуатації протягом лічених хвилин, якщо звичайно правильно зроблений ухил і відведення води.

При будівництві будь-якого об’єкта підготовка основи, на яке буде укладатися покриття, грає важливу роль. У нашому випадку використовуються три варіанти основи – це сипуча основа (гранульований відсів), асфальт або бетон. Природно кожна основа повинна бути підготовлена з дотриманням всіх будівельних норм. І все ж, на мій погляд, самий правильний вибір – це бетон. Але навіть укладання наливного гумового покриття на асфальт або сипуча основа можливо без втрати його характеристик, так як всі відносні нерівності основи будуть приховані за рахунок можливостей саме наливного безшовного способу укладання, матеріал просто заповнить всі западини і раковини.

Хочу підкреслити, що гумові покриття застосовуються не тільки в професійному спорті, але і в побуті. Ми всі хочемо бути схожими на спортсменів, ми носимо спортивний одяг, кросівки, і природно ми хочемо займатися спортом в комфорті і безпеці. На сьогодні існує багато муніципальних програм з впровадження спорту в нашій країні. Це не тільки будівництво і реконструкція шкіл, які повинні відповідати новим вимогам, а й навіть будівництво «ЖК”, що передбачає зони для ігор та занять спортом. Так як забудовник, що йде в ногу з часом, чудово розуміє, що найкращим попитом користуються ті Житлові комплекси, в яких є розвинена інфраструктура, і це не тільки торгові площі, офіси і парковки, але і зони для активного відпочинку.

Якщо ви власник приватного будинку, не обов’язково будувати в себе у дворі баскетбольний майданчик. Досить просто зробити покриття з розміткою на одне кільце. Що в підсумку ви отримаєте? У вас є відмінне покриття у дворі, яке можна використовувати для гри в стрітбол, або в не ігри, як парковку для автомобіля, так як дане покриття з легкістю витримає таке навантаження.